Nem kifejezetten idény jellegű étel, de alig várom, hogy lehessen friss spárgát kapni és akkor többször is megcsinálhatjuk ezt a remek árparizottót. A már sokat emlegetett Reader's Digest kiadású Életerő Konyhája címre hallgató receptes könyvből származik az ötlet, sőt jelen esetben egészen jól követtem a leírást, ami ritka.
A mennyiségekből én legközelebb felezni fogok, mert két személyre két étkezéshez is sok volt az adag, de most azt írom, ahogy történt:
Hozzávalók: 8 dl sószegény alaplé 2 ek. olíva olaj 1 fej vöröshagyma apróra vágva 25 dkg gomba (lehetőleg több erdei fajta vegyesen), nagyobb darabokra vágva 2 gerezd fokhagyma 25 dkg árpagyöngy 25 dkg spárga, megtisztítva, csúcsok levágva, a többi falatnyi darabokra vágva 5 dkg reszelt parmezán sajt
Az alaplét forrósítsuk fel 5 dl vízzel, majd lassú tűzön fedél alatt főzzük. Egy nagyobb edényben forrósítsuk fel az olajat, a hagymát pároljuk meg benne, majd adjuk hozzá a gombát és a fokhagymát. 5 perc további párolás után keverjük hozzá az árpagyöngyöt és a forró alapléből 5 dl-t. Fedő alatt főzzük 30 percig. Közben a spárga csúcsokat blansírozzuk a forró alaplében 2 percig. Vegyük ki és tegyük félre. Öntsünk további adagokat az árpás keverékhez egy-egy decinként, hogy a keverék be tudja szívni. Az utolsó adag lé hozzáadásakor szórjuk bele a spárgaszárdarabokat is, majd a parmezánt. Tegyük a tetejére a spárgacsúcsokat és tálaljuk.
Én még friss nyers salátát készítettem hozzá, uborkából, csírákból, újhagymából és piros húsú paprikából, pici olajjal megöntözve és fűszerekkel megszórva.
Sajnos mostanság elég akadozva frissül a pánkó, de most, hogy már lassan lassan jön a jó idő és a napfény, talán többször tudunk majd fotózni a kis házi körülményeink közt.
A most következő receptet a sokat látogatott és hasznosított Rongybaba konyha oldalról vettem, miután személyesen is meghallgattam a csodás történetet, miszerint zserbót készíteni nem is olyan bonyolult, mint ahogy ránézésre gondolná az ember. A nálam készült verzión még azért van mit finomítani, de ez nem a recept bonyolultságán múlt.
A rongybaba konyhás verzión annyit változtattam, hogy kihagytam a tojást, margarint használtam és növényi tejet, és még a visszafogott cukor mennyiségen egy picit még visszábbfogtam. Valószínűleg a kisüveg lekvár mértékünk eltérő lehet, mert úgy találom, hogy picit sok lett benne a lekvár, azért nem látszódnak szépen a csíkok. A recept pedig ezek alapján így alakul:
350 g teljes liszt 180 g margarin 40 g barnacukor 1 dl növényi tej fél tasak élesztőpor 2 csipet szódabikarbóna
töltelék: 1 kis-közepes üveg házi baracklekvár 200 g dió 80 g barnacukor
bevonásra egy tábla étcsokoládé - ezt lehet karobos verzióval is helyettesíteni.
Előbb a száraz hozzávalókat összekeverem, majd a vajat elmorzsolom a lisztben, hozzáadom a tejet, jól összegyúrom. A tésztát 3 részre osztom, kinyújtom. Egy tészta, rá lekvár, cukros dió, újra ez, a végén a harmadik tészta és a tetejét megszurkálva egy órát hagyom kelni szobahőmérsékleten. Lassú tűzön addig sütöm, amíg szép színe nem lesz. Ha kihűlt, ráteszem a vízgőzben olvasztott csokoládét.